Vegetariánství a Veganství

Jsem rád, že jste si našli chvíli na přečtení si mého krátkého zamyšlení nad dvěmi čím dál oblíbenějšími způsoby omezování stravování. Nebudu se tu snažit někoho přesvědčit, nebo naopak odradit od těchto diet, pouze zde nezaujatě napíšu něco málo, co o tom vím. Pokud se mnou budete chtít něco na toto téma probrat, nebo mě třeba obohatit o nějakou informaci, či vyvrátit něco z toho co tu píšu, budu rád když mi napíšete na facebooku.

 

Vegetariánství a Veganství.

V dnešní době je čím dál více v módě držet nějaký omezující způsob stravování. Nejvější oblibu z těchto diet získalo největší oblibu vegetariánství(odmítání konzumace masa a ryb) a veganství (odmítání konzumace všeho živočišného: masa, ryb, vajíček a mléčných výrobků).

 

Proč se lidé dávají na tyto stravovací režimy? Uvedu zde základní 4 důvody:

 

  1. náboženské a fylozofické důvody (což já osobně respektuji). Těmto lidem jednodušjim vadí ubližování jiným tvorům této planety pro prospěch člověka, nebo jim to zakazuje jejich náboženství, například hinduisté nesmí konzumovat krávy. Vegetarián, když vidí porci masa, tak si představí tu krávu, prase, slepici, která za tento pokrm musela položit svůj život. Veganství zašlo ještě dál, vadí jim i například sklenka mléka, protože ji člověk vzal nějaké krávě, matce, která ji měla pro své mláďata.

  2. Chuťové důvody (proti čemu nelze nic namítat). Této zkupině lidí jednoduše maso nechutná.

  3. Zdravotní důvody (opět nelze nic namítat). Jsou lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou konzumovat některé živočišné produkty. Například velké problémy s cholesterolem, nebo například silná laktózová intolerance. Jsou však i lidé, kteří se na vegetariánství nebo veganství dají proto, že věří, že je to prostě zdravější (většinou z důvodů nedostatečné informovanosti). Tito lidé věří například tomu, že lidské trávení není stavěno na zpracovávání živočišných bílkovin. Nebo tvrdí že je maso pro člověka toxické(což je z části pravda, obzvláště v dnešní době, kdy se zvířatům podávají různé chemické přípravky, jako například antibiotika, nebo v horších případech látky podporující růst mláďat). Tato myšlenka vychází většinou z různých východních učení. Některé teorie jsou úplně postavené na hlavu, jako například zavrhování živočišných potravin kvůli obsahu „nebezpečného“ cholesterolu.

  4. Móda. Těchto lidí je, věřím, většina. Jsou vegetariání, nebo vegani protože je to prostě cool. Tito lidé si často myslí „určitě na věechny zapůsobím když budu vegetarián...“ Oni ve vegetariánství třeba ani nevěří, ale je prostě cool si dát na instagram fotku salátu s hashtagem: i zvířata mají duši a podobně. Tato zkupina je to, co způsobuje odsuzování vegetariánů a veganů mnoha lidmy. Pro tyto lidi je typycké, že vám alespoň jednou denně řeknou, že jsou vegani, a doporučují vám se jimi taky stát, protože se budete cítit tak skvěte jako oni. Když se nikdo nedívá tak se však často tajně ládují třeba nějakou kuřecí bagetou.

    Jedinným štěstím však je, že těmto lidem to příliž dlouho nevydrží a brzy to prostě vzdají.

 

Výživové nedostatky a kompikace tohoto stravování:

Ať už jsou vaše důvody pro toto stravování jakékoliv, měly by jste si uvědomit několik základních problémů.

 

  1. Spektrum amynokyselin.

Bílkovina je tvořena z mnoha amynokyselin, z kterých si některé nedokáže vytvořit samo a musí je získat ze stravy. Zpousta lidí sleduje pouze obsah bílkovin jako takových, pravdou však je, že nelze po stránce biologické využitelnosti srovnávat 30gramů bílkovin z vajíček a 30gramů bílkovin například z čočky. Všechny živočičné potraviny obsahují plné spektrum potřebných (tzvn. Esenciálních) amynokyselin, pokud jste tedy pouze vegetarián tak by jste měli bezproblémů zajistit dostatečné spektrum amynokyselin díky konzumaci vajíček a mléčných výrobků. Pokud však jste vegan tak je to komplikovanější a musíte uvažovat nad vhodným kombinováním zdrojů bílkovin. U většiny rostliných zdrojů totiž platí, že jim nějaký amynokyselina chybí. Jsou i vyjímky jako soja a výrobky z ní, nebo některé semínka, která mají plné amynokyselinové spektrum, těchto potravin však nelze zkonzumovat dostatek a musíte tedy vhodně kombinovat spousty zdrojů.

 

  1. Mikronutrienty (vitamíny a minerální látky)

Dalším velkou komplikací je zajištění dostatku mikronutrientů. I u běžně se stravujících lidí je velký problém zajistit dostatečný příjem vitamínů a minerálních látek. U vegetariánů je problémový hlavně s příjmem vitamínu B12 dále může být problém u příjmu železa.

U veganů navíc přichází problém s deficitem vitamínu D3, K2, vápníku a zinku

 

  1. Antinutrienty

Veškeré tvrdší rostlinné plody obsahují obrané látky, které je chrání před vnějšími vlivy a zvířaty. Jsou to takzvané Phyntáty. Tyto látky brání absorbci některých mikronutrientů, zhoršují absorbci bílkovin a narušují celkový stav trávicí soustavy. Nejbohatší potraviny na antinutrienty jsou luštěniny, ořechy a semena, což jsou potraviny, které jsou základní zdroj bílkovin veganů.

 

  1. Chlolesterol

Zpousta zastánců veganského stravování tvrdí, mimo jiné, že je konzumace živočišné stravy nezdravá díky cholesterolu. Opak je však pravdou. Člověk potřebuje určitý příjem cholesterolu, ať už toho „zdravého“ (HDL), nebo „nezdravého“ (LDL). Zpousta lidí se vybýbá cholesterolu z důvodu strachu z jeho přebytku a zhoršeného zdravotního stavu s tím spojeného. Dnes však už většina odborníků věří, že onemocnění spojená s přebytečným ukládáním obávaného cholesterolu jsou genetického původu, lidé s těmito genetickými předpoklady by opravdu měli omezovat příjem cholesterolu, u zdravých jedinců však žádné onemocnění, za předpokladu trochu rozumného životního stylu nehrozí. Právě naopak, nedostatek cholesterolu je stejně velkým problémem, jako jeho přebytek, jelikož se v cholesterolu tvoří některé důležité hormony, podílí se na tvorrbě vitamínu D a buněčných membrán, takže pokud nepříjimáte dlouhodobě dostatek cholesterolu může vám to přinést problémy s ukládáním tuku, nabýráním svalové hmoty, nebo nedostatek energie.

 

Na závěr bych vám chtěl říct, že ve všem co děláte vám fandím a všechno co děláte je v pořádku, pokud se rozhodnete být například vegan, tak je to vaše rozhodnutí a jistě máte své důvody proč to děláte. Nenechte se nikým odradit, jen vás žádám, nejdřív si promyslete všechny výhody a nevýhody, a zamyslete se nad problémy, které toto stravování přináší a snažte se je eliminovat.

 

S pozdravem Michael Vodák.

 

 


Autor: admin , Přidáno dne 21.03.2017 09:17
Awesome Image

The ROCK Dwayn Johnson, druhým jménem Douglas a velmi známý...

ČÍST VÍCE
Awesome Image

Prokrastinace Co čtu a čeho se všímám je hlavně to, jak vlastně u toho...

ČÍST VÍCE
Awesome Image

Celulitida – co to je a jak proti ní bojovat? Celulitida je postrah každé ženy....

ČÍST VÍCE
Chcete dostávat pravidelně novinky ze světa Fitness ?
Jednoduše se přihlašte k odběru zadáním Vaší e-mailové adresy a odesláním.